PRACOWNIA DIAGNOSTYKI ENDOSKOPOWEJ


Lokalizacja - budynek Szpitala - parter

Rejestracja pacjentów odbywa się w Punkcie Obsługi Klienta
- tel. (086) 276 36 41, wew. 257

Lekarza wykonujący badanie


Lek. med. Andrzej Sutkowski
specjalista chirurgii ogólnejW ramach pracowni diagnostyki endoskopowej realizaowane są badania gastroskopii i kolonoskopii przewodu pokarmowego.


Osoby zainteresowane wykonaniem badania diagnostycznego mogą zgłoszać się na badanie posiadając skierowanie od lekarza rodzinnego (POZ) lub lub innego lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, pracującego w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Lekarz kierujący nie ponosi żadnych kosztów związanych z wykonaniem badania, które w całości pokrywane jest z ubezpieczenia zdrowotnego pacjenta.


PRZYGOTOWANIE DO KOLONOSKOPII

Szanowni Państwo,

W trosce o należyte przygotowanie jelita grubego do badania prosimy o uważne przeczytanie poniższych informacji  i zaleceń.

Zasady postępowania pacjentów zakwalifikowanych do wykonania badania kolonoskopii w trybie ambulatoryjnym w Pracowni Endoskopii w Zambrowie.

1.      W tygodniu poprzedzającym badanie należy wykonać badania laboratoryjne (morfologia, mocznik, kreatynina, glukoza, jonogram)

2.      Po otrzymaniu wyników badań laboratoryjnych zgłosić się do lek. anestezjologa pon.-czw. od 10-12 gab. nr 2 (celem kwalifikacji do znieczulenia i wypełnienia odpowiednich ankiet)

3.      W wyznaczonym dniu badania zgłosić się z kompletem dokumentów do pracowni Endoskopii (wtorek godz. 8:00, czwartek godz. 7:00)


SCHEMAT PRZYGOTOWANIA PREPARATEM CITRAFLEET

1.      Na trzy dni przed planowaną kolonoskopią nie należy spożywać owoców pestkowych np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek) oraz pestek siemienia lnianego i maku.

2.      W dniu poprzedzającym badanie nie wolno nic jeść, można pić napoje np. wodę w dowolnej ilości.

3.      W dniu poprzedzającym badanie, około godziny 17:00, przygotować i wypić roztwór leku CitraFleet w następujący sposób:

Krok 1 –- Wsypać zawartość 1. Saszetki do filiżanki zimnej wody (około 150 ml).

Krok 2 –- Mieszać przez 2-3 minuty. Jeżeli zawartość rozgrzeje się podczas mieszania, należy odczekać do momentu ochłodzenia przed wypiciem całego roztworu. Zawiesinę wypić natychmiast po przygotowaniu.

Następnie należy wypić około 2 litrów w celu zapobiegnięcia odwodnieniu.

4.      Następnie, około godziny 23:00, przygotować i wypić drugą porcję leku CitraFleet w następujący sposób:

Krok 1 –- Wsypać zawartość 1. Saszetki do filiżanki zimnej wody (około 150 ml).

Krok 2 -– Mieszać przez 2-3 minuty. Jeżeli zawartość rozgrzeje się podczas mieszania, należy odczekać do momentu ochłodzenia przed wypiciem całego roztworu. Zawiesinę wypić natychmiast po przygotowaniu.

Następnie należy wypić około 2 litrów w celu zapobiegnięciu odwodnieniu.

Normalną reakcją na lek powinny być wypróżnienia pod koniec treścią płynną. Wypróżnienia prawie czystą wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania.

5.      W dniu badania nie należy przyjmować jakichkolwiek posiłków, natomiast wodę można pić do 4 godzin przed badaniem.

Uwaga !

Niezastosowanie się do zaleceń dotyczących picia wody może spowodować nieodpowiednie oczyszczenie jelita i konieczność powtórzenia badania.

Gastroskopia

© Szpital Powiatowy w Zambrowie    powrót strona główna